Virtüöz Nedir? Kısaca Anlamını Öğren

Virtüöz Nedir? Kısaca Anlamını Öğren

Virtüöz Nedir? Kısaca Anlamını Öğren

Virtüöz, İtalyanca bir kelimedir ve kelime anlamı olarak kabiliyetli ve becerikli anlamında kullanılan bir kelimedir. Bu kelime genel olarak müzik ve resim gibi sanat dallarında kullanılmaktadır ve kişilerin ilgilendiği sanat konusunda ne kadar usta bir isim olduğunu belirtmektedir. Virtüöz nedir, bu kelime bir unvan olarak değil, bir iltifat olarak kullanılmaktadır. Virtüöz kelimesi için örnekler verilecek olursa:

  • Arif Sağ isimli sanatçı çok iyi bir bağlama virtüözüdür. Çünkü Arif Sağ bir eseri her çalışında ortaya farklı anlamlar çıkarabilmekte ve dinleyen kişilere her çalışında farklı yorumlar hissettirebilmektedir. Bunun dışında Arif Sağ hissettirmek istediği duyguları dinleyicilere en iyi şekilde hissettirebilmekte ve yorumlatabilmekte, ayrıca eserleri istediği hızda çalabilmektedir.
  • Mustafa Kandıralı ise klarnet isimli üflemeli enstrüman konusunda bir virtüözdür.
  • Darbuka konusunda ise Mısırlı Ahmet lakabı ile bilinen Ahmet Yıldırım bir virtüöz olarak dikkat çekmektedir. Mısırlı lakabını almasının nedeni ise Ahmet Yıldırım’ın kendini en iyi şekilde geliştirmek için Mısır’a gitmiş olması ve burada dünyanın en iyi darbuka sanatçılarından eğitim almış olmasıdır. Ahmet Yıldırım bu sayede kendine özgü bir darbuka çalma tekniği yaratmış ve kısa zamanda oldukça tanınır bir hale gelmiş ve virtüöz iltifatını tam olarak hak etmiştir.
  • Suna Kan ise Türk keman virtüözü olarak bilinen bir sanatçıdır. Bir zamanlar Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasında solist ve başkemancı olarak görevler almış olan Suna Kan keman konusunda tam bir dünya harikası konumundadır.

ID:7444601

13 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.