Yemek

Viskinin Yanına Ne Gider?

Tartışıla tartışıla bitmeyen ''viski ile ne iyi gider?'' muhabbetine bir de biz katılalım dedik.

Ezelden beri konuşulan ”viskinin yanında ne gider?” sorunsalı, birçok viski severin aklında hala ara ara parlamakta. Kimisi sek viski kültürünü ölümüne savunup viskinin yanına başka hiçbir şeyi yakıştırmazken, kimisi de ”Aslında yanında bitter çikolata olsa fena olmaz hani” gibisinden fikirlere sahip olabilmekte. Viski ve kola karışımı olan garabetten keyif alanlar bir kenara, gelin viskinin yanında ne gider hep birlikte kısaca göz atalım.

Viski İle Ne İyi Gider?

Çikolata

Viski ve çikolata oldukça iyi bir ikilidir.
Viski ve özellikle bitter çikolata oldukça iyi bir ikili sayılır.

Ben de dahil birçoğumuzun ilk aklına gelen şey, evet çikolata! Özellikle bitter çikolata tercih edilmekte olup, sanılanın tam tersine şeker; kanımızdaki alkol oranını dengeleyerek mideyi rahatlatmakta da epey iyi bir yardımcıdır.

Puro

viski ve puro birlikteliği
Birbirlerinin aromasını baskılasalar da kuşkusuz ki viski ve puro iyi birer dosttur.

Bilhassa viskinin sertlik durumuna göre, puro ile beraber single malt viskiler seçilmelidir. Kimisi konyak ve puro ikilisini daha fazla yakıştırsa da, viski ile de beraber oldukça güzel ikili olabilmektelerdir. Yine de şahsi fikrimiz, eğer elinizde kaliteli bir viski var ise yanında herhangi bir tütün kullanmamanızdır. İkisi de birbirini ufak da olsa baskılayarak elinizdeki kaliteli viskinin aromasını anlamanızı zorlaştıracaktır. Tabii zevkler ve renklerin tartışılmadığı gibi buradaki seçim de size kalmakta.

Kuruyemiş

viski ve kuruyemiş uyumu

Baştan söyleyelim, bira ve kuruyemiş ikilisinin aksine tuzlu kuruyemişlerden kaçınmanızı özellikle tavsiye ederiz. Kişisel tercihim çiğ kuruyemişler, bilhassa badem ve fındık olsa da zaman zaman diğerlerini denemeden edemiyoruz. O yüzden kuruyemiş konusunda vereceğimiz tavsiyelerden çok, kendi ağız tadınızın size rehberlik etmesi en güzel yol olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı