Whey Protein tozu nedir? Kullananların yorumları

Whey Protein tozu nedir? Kullananların yorumları

Whey Protein tozu nedir? Kullananların yorumları

Whey protein sütün içinde bulunan iki tip proteinden bir tanesidir. Diğer proteinin adı ise caseindir. Özellikle sporcular tarafından tüketilen whey protein toz şeklinde piyasalardan temin edilebilir. Sütteki proteinin yaklaşık olarak %20’si whey protein kalanı ise caseindir. İki protein birbiri ile karşılaştırıldığında whey proteinin diğerine nazaran daha kaliteli olduğu ve vücut tarafından daha kolay emildiği dikkat çekmektedir. Peynir üretimi esnasında ortaya çıkarılan bir yan ürün olarak karşımıza çıkan protein tipi, pastörize sütten elde edilmektedir.

En Etkili Protein Tozu

Sütün kesilmiş hali peynir için ayılırken kalan kısım birçok kere ve farklı yöntemler kullanılarak filtreden geçirilir. Sıvı kısmın kurutulması ve paketlenmesi ile birlikte whey proteini kullanıma hazır hale getirilir. Kasların ve kemiklerin tamirinde de işe yarayan protein saçtan ayak tırnağına kadar vücudun her alanında kullanılan çok önemli bir hücre yenileyicidir. Enerji kaynağı olarak da kullanılan protein yaşam için zorunludur.

Tek başına gün içerisinde süt tüketimini artırarak whey proteini ihtiyacı karşılanabilir mi sorusu herkesin aklına gelmektedir. Ancak bir bardak sütten elde edilecek proteinin %1 olduğu da unutulmamalıdır. Whey protein kullanıcı yorumları dikkate alınarak piyasada bulunan farklı markalar arasından en çok beğenileni kullanabilirsiniz. Piyasada satılan markalar arasında üretim teknikleri açısından farklılıklar görülmektedir. Bu da ürünün kalitesinde önemli bir konudur.

  • Sütün kaynağı,
  • Üretim teknikleri,
  • Üreticinin kendi donanımı ve
  • Ürüne eklenen içerikler kalite olarak ortaya farklı ürünler çıkmasının en temel sebepleri arasında yer alır.

Whey Protein Tozu Nasıl Kullanılır

Vücut gelişimi sürecinde özellikle yoğun antrenmanlardan sonra protein ihtiyacı normal bir insanın ihtiyaçlarına oranla 2 kat artmaktadır. Hayvansal kaynaklı proteinlerde yağ ve kolesterol oranı da yüksek olacağı için bu aşamada toz formda saf protein alımı daha kolay ve yaralı olabilir. Gerektiğinde fazla olarak alınan protein vücutta yağ olarak depolanacağı için ihtiyaç fazlası tozun kullanılmaması çok önemlidir. Isınan kaslarda protein emilimi daha hızlı olacağı için toz içeceği antrenman sırasında da içebilirsiniz.

İsteyen ve ihtiyacı olan herkesin kullanabileceği toz, özellikle spor yapanlar tarafından ilgi görmektedir.  Bu tip proteinin kullanılmasının tercih edilmesinin en önemli sebepleri arasında toz formunda olması sayılabilir. Spordan hemen sonra protein almak geliş üzerinde hızlandırıcı etki göstermektedir. Sağlıklı bir gıda takviyesi olarak kullanılabilen ürünün bilinen ve kayıtlara geçmiş yan etkileri arasında sadece gaz, şişkinlik ve bölgesel kramplar sayılabilir. Kişinin bu tozu kullanma zorunluluğu yoktur. İzlenmesi gereken yol günlük protein ihtiyacının belirlenmesi ve alınan gıdalardan sonra kalan eksiğin toz ile karşılanması yönünde olmalıdır. Whey protein kullanıcı yorumları tozun ne zaman kullanılması gerektiğinde de fikir vermektedir. Buna göre,

  • Sabah kahvaltı sırasında,
  • Gün içerisinde ara öğün olarak,
  • Antrenmandan önce,
  • Antrenmandan sonra,
  • Uyumadan önce kullanılan protein tozu en üst verimin kullanılmasını sağlayacaktır.

Ürünün nasıl kullanacağı konusunda ise kilo bilgileri de devreye girmektedir. Örnek bir öneri şu şekilde verilebilir. 80 kiloya kadar olan bir erkek yarım ölçek yani yaklaşık 15 gram whey proteinini süte karıştırarak içebilir. 80 kilodan fazla olanlar ölçüyü tama çıkarabilirler.

Özellikle antrenmanların bitmesinden sonra ilk yarım saat içerisinde ihtiyaç protein tozundan elde edilebilir. Paket içerisindeki ölçeğin 30 gram olduğu bilinmeli ve ihtiyacın bu hesaba göre yapılması gerekmektedir. Ürünün süte katılmasından sonra muzlu veya kakaolu tat veren iki çeşidi mevcuttur. Bu ürüne eczanelerden, spor merkezlerinden ve online kanallar üzerinden sahip olabilirsiniz.

Protein Tozu Kullanıcı Yorumları

Henüz protein tozu kullanmadıysanız ve kullananları tanıyorsanız ürün hakkındaki yorumlarını öğrenebilirsiniz. Bir spor merkezinde spor yapıyorsanız hocanıza danışabilirsiniz. Bu konuda yardım alacağınız herhangi bir kanal yoksa da internet size aradığınız her bilgiye ulaşma kolaylığı sunmaktadır. Diğer kullanıcıların fikirleri en doğru bilgiye ulaşmanızı sağlayacaktır. Whey protein tozu kullanmaya başlamak istiyorsanız doktorunuza danışmanız da tavsiye edilir.

 

7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir