yağ yakmak için ne yapılmalı ? Hangi yiyecekleri ve sebzeleri tüketmeliyim?

yağ yakmak için ne yapılmalı ? Hangi yiyecekleri ve sebzeleri tüketmeliyim?

yağ yakmak için ne yapılmalı ? Hangi yiyecekleri ve sebzeleri tüketmeliyim?

Kas ve güç kaybetmeden forma girmek için vücudun yağ oranını düşürmek gerekmektedir. Bu aynı zamanda fiziksel performansında artmasını sağlayacaktır. Ağırlık çalışmak yağ yakmak için ne yapmalı diye düşünenlere en uygun öneridir. Bu şekilde güçlü, kaslı ve fit bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Yağ yakma sürecinde yeni başlayanlar sonuca her zaman daha hızlı ulaşırlar. Ancak burada önemli olan hızlı bir şekilde yağ yakmak ve daha fazlasını da aynı hızla almak olmamalıdır. Yakılan yağın kalıcılığının sağlanması da ancak düzenli spor ve dengeli beslenme ile gerçekleşebilir. Kalori alımı ve harcanması arasında ki farkı 500 ila 700 kaloriye sabitleyebilirseniz haftada 1 kilo vermeyi garanti altına almış olursunuz. Bu rakam size yeterli gelmeyebilir ancak bu en sağlıklı ve kalıcı olan kilo kaybı olacaktır.

Yağ Yakan Yiyecekler

Yağlardan kurtularak kilo vermenin esası şudur. ‘’ Gün içerisinde harcanan kaloriden daha azını almak ‘’ Günlük olarak ortalama kalori ihtiyacı farklı kriterler göz önünde bulunarak hesaplanabilir. İşlenmiş ve paketlenmiş gıdalar yağ yakımı sürecinde kesinlikle tavsiye edilmez. Düzensiz ve bilinçsiz bir program ile gereğinden az kalori almak ve bunun karşılığı olarak da gereğinden fazla kalori harcamak ciddi sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olabilir. ‘’ Metabolic slowdown ‘’ olarak adlandırılan bu durum vücudun dengesinin bozulması ve istenen hedefe ulaşılamaması anlamına gelmektedir.

  • Kırmızıbiber,
  • Zencefil,
  • Yeşil çay,
  • Greyfurt,
  • Esmer pirinç yağ yakmaya yarayan yiyecekler arasında sayılabilir.

Listeden de anlaşılacağı gibi özellikle C vitamininden yoğun ürünler yağ yakımında oldukça etkilidir. Kilo almanıza neden olmayacak meyveleri acıktığınızda tüketerek ara öğünlerinizi şekillendirebilirsiniz. Metabolizmayı hızlandırma özelliği ile bilinen yeşil çay, hızlı yağ yakımı sağlayabilir.

Yağ Yakmanın Kolay Yolu

Tatlı olan her şeyin aynı zamanda da şekerli olduğunu unutmayın. Özellikle paketlenmiş besinler, çikolatalar ve kutulu içecekler aşırı şeker içermektedir. Sağlıklı bir beslenme için bu ürünlerden kesinlikle uzak durmak gerekmektedir. Beslenme ihtiyaçlarınızda uzak durmanız gereken bir diğer grup ise fast food ürünlerdir. Su, sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazıdır. Su vücudun pH dengesini sağlarken ihtiyaç duyulan nemi sağlayarak kasların dehidre olmasını engeller. Sindirim kolaylaştıran su günde en az 3 ila 5 litre arasında tüketilmelidir.

Özellikle yatmadan önce içilecek suyun yağ yakma üzerinde ciddi etkileri bilinmektedir. Tempolu bir yürüyüş ve hatta ter atılacak bir koşu programı hem kilo vermenizi hem de istenmeyen yağların yakımını sağlayacaktır. Yağ yakımını hızlandıran yiyecekler arasında probiotic bakterili ürünler yar alır. Probiotic yoğurtlar, kefir, çiğ süt ve turşu bu grup ürünler arasında sayılabilir.

Yağ Yakmak İçin Spor

Kilo vermek için kalori yakan kardiyo çalışmalarına ek olarak ağırlık çalışmalarına da antrenman programında yer vermek gerekmektedir. Önerilen egzersizlerin istendiği gibi yapılmaya gayret edilmesi sağlık açısından da önemlidir.

İstediğiniz ve hedeflediğiniz kiloya geldikten sonra önemli olanın bunu korumak olduğunu unutmayın. Farklı renklerden meyve ve sebze tüketimini artırmanız vücudunuz için gerekli vitamin ve mineralleri de almanızı sağlayacaktır. Masaya oturduğunuzda özellikle ilk lokmaları uzun çiğnemek iştahınızın azalmasını sağlayacaktır.

  • Ağırlık kaldırmak,
  • Her zaman kahvaltı yapmak,
  • Düzenli ve küçük öğünlerle yemek yemek,
  • Kalorileri saymak ve
  • Günlük diyete özen göstermek kısa sürede istenmeyen yağlardan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Süt ürünleri tüketirken yağsız ya da yarım yağlı olanları tercih edebilirsiniz. Bu şekilde kilo almadan da süt ve süt ürünlerini tüketebilirsiniz. Kalsiyum eksiği yaşamamak için süt, peynir ve çeşitlerinin tüketimine özen göstermeli ancak bu aşamada vücudunuzun yağ tutmasını engellemek için de gerekli önlemleri almalısınız.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir