Yağlı Ciltlerden Kurtulmanın Yolları

Yağlı Ciltlerden Kurtulmanın Yolları

Yağlı Ciltlerden Kurtulmanın Yolları

Her insanın kendine has bir cilt yapısı bulunduğundan genellikle yağlı cilde sahip olan kişiler, yağlı ciltlerden kurtulmanın yolları konusunda bir çözüm yolu bulmaya çalışıyor. Cilt tipleri oldukça çeşitlidir. Aslında her insanın tek bir cilt tipine sahip olduğu gibi bir kanı bulunuyor. Ancak yapılan çalışmalar bir insanda, birden fazla cilt tipinin bulunabileceğini ortaya koyuyor. Cilt tipleri her ne kadar farklı olsa da mevsimsel birtakım değişiklikler sonucunda sorun yaratabiliyor. En çok sorun yaratan cilt tipi hiç şüphesiz yağlı cilt tipidir. Yağlı cilt, direkt olarak belli olmasının yanı sıra daha pek çok konuda da sorun teşkil edebiliyor.

Yağlı Cilt Nedir?

Her cilt tipinin kendine has özellikleri bulunuyor. Yağlı cilt tipininde kendine özgü özellikleri bulunuyor. Yağlı cilt, genelikle ciltte bulunan yağın, cildin en üst katmanında bulunması şeklinde ifade ediliyor. Yağlı ciltlerin oluşumunda her ne kadar genetik faktörler etkili olsa da mekansal durumlarda cilt üzerinde doğrudan etkili olabiliyor. Cildinizin yağlı bir cilt olup olmadığı konusunda bir fikriniz yoksa sabahları uyandığınızda elinizi yüzünüzü yıkamadan ellerinizle yüzünüzü kontrol edin.

Eğer elinizde bir yağlılık hissi bulunuyorsa yağlı bir cilt tipine sahip olabilirsiniz. Ayrıca bu durumun bölgesel olduğunuda unutmamalısınız. Bir bölgede birden fazla cilt tipinin olması karma cilt olarak ifade ediliyor.

Cilt Neden Yağlı Olur?

Cildinizin yağlı olmasını belirleyen pek çok faktör bulunabilir. Genellikle genetik olarak ağırlıkla tek bir cilt tipine sahip olsanız da belli başlı pek çok etkenden dolayı cildinizde yağlanma meydana gelebilir. Cildinizin yağlanmasının nedenleri şu şekildedir:

 • Aşırı yağlı beslenme
 • Az su tüketimi
 • Direkt güneş ışığına maruz kalma
 • Az sıvı tüketimi
 • Cildi nemlendirmeme
 • Aşırı kozmetik kullanımı
 • Fazla makyaj yapımı

Tüm bu yapılanlar cildinizin aşırı derecede yağlı bir görünüm almasına neden olacaktır. Eğer yağlı bir cilde ya da yağlanmaya müsait bir cilde sahipseniz bu maddelere dikkat ederek cildinizdeki yağlı görünümü ve hissi yok edebilirsiniz.

Yağlı Ciltten Kurtulmanız Mümkün

Yağlı bir cilde sahip olmak özellikle kadınlar için sorun olabiliyor. Yağlı bir cildin makyaj tutması ve temiz bir görünüme sahip olması zordur. Bu nedenle yağlı cildin kirli olduğu söyleniyor. Ancak belli başlı şeyleri yaparak kısa sürede yağlı cildinizden kurtulabilirsiniz. Yapmanız gereken şeyler şunlardır:

 • Cildinizi bol su ve sabunla temizleyin
 • Nemlendirici kullanın
 • Bol su tüketin
 • Sebze ağırlıklı ve hafif beslenin
 • Gül suyu ile tonik yapın

Bu gibi birkaç küçük ama etkili yöntemi düzenli olarak uygulayarak kısa süre içerisinde cildinizde bulunan yağlı görünümün azalarak yok olduğunu deneyimleyebilirsiniz.

Gül Suyu ve Sirke Mucizesi

Geleneksel ürünlerin günümüzde bile ne kadar kıymetli olduğu görülüyor. Geçmişte uygulanan yöntemlerin cilt bakımında mucizevi etkileri olduğu biliniyor. Eskiden her evde bulunan ve sık bir şekilde kullanılan organik sirkeyi ve gül suyunu, cildinizde bulunan yağı azaltmak için kullanabilirsiniz. Eşit miktarda gül suyu ve ev yapımı elma sirkesini bir sprey şişeye ekleyin. Her gün sabah ve akşam temiz cildinize bu spreyi sıkın. Cildinizdeki temizliği ve ferahlığı rahatlıkla hissedeceksiniz.

Maden Suyu İle Cildinizi Yıkayın

Maden suyunu genel olarak içerek ya da yiyeceklerin içerisinde kullanırız. Ancak maden suyu ile cildinizi yıkayarak neredeyse tüm cilt sorunlarını yok edebilirsiniz. Sabahları soğuk maden suyu ile cildinizi yıkayarak cildinizdeki yağlanmayı yok edebilirsiniz.

12 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir