Yağmur Duası Nasıl Yapılır Ve Okunur

Yağmur Duası Nasıl Yapılır Ve Okunur

Yağmur Duası Nasıl Yapılır Ve Okunur

Çok uzun süre boyunca yağış almayan bir bölgede insanların yağmur yağması için talepte bulunması durumuna istiska denilmektedir. Dinimizce yağmur duası etmek sünnet sayılmaktadır. Peygamber efendimizde yağmur duası yapmıştır. Yağmur duasını yapmadan önce insanlar günahlardan arınmalı, dargınlıklara son vermeli ve haksız yolar ile alınan şeyleri sahiplerine geri vermelidir. Ayrıca yağmur duasını yapacak olan kişinin oruçlu olması daha uygundur. 3 gün süreyle arka arkaya yağmur almayan bölgenin dışında yapılması gerekmektedir. Ayrıca yağmur duasını yapacak olan müminlerin iki rekat namaz kılmaları da gerekmektedir. Cemaatle kılınan namaz daha uygundur. Namazdan sonra imam cemaate konuşma yapmaktadır.

Yağmur Duasının Yapılışı

Müslümanlar uzun süre yağmur yağmamış olan yerlerde yağmur yağması için Allaha dilekte bulunurlar. Bu durum için günahlardan arınmak ve gerekli koşullara sahip olmak gerekmektedir. İki rekat namaz kılındıktan sonra gerekli olan ayetler Arapça olarak okunmaktadır. Yağmur duasından önce kılınan namazın cemaat ile kılınması daha uygundur.

Yağmur Duası Kur’an da Var Mı?

Yağmur duası nasıl yapılır ve yapılması için kur’an-ı kerimde ayetler ve hadisler bulunmaktadır. Ayrıca yağmur duası dinimiz gereği sünnettir çünkü Peygamber Efendimiz de yağmur duası yapmıştır. İki rekat namaz kılındıktan sonra yağmur yağması için müminler Allaha isteklerini dualar ile iletmektedir. Yağmur duasının yağmur yağacak olan yerin dışında yapılması gerekmektedir. Yağmur duası 3 gün süre ile ard arda yapılmaktadır.

arapça yağmur duası yağmur duası okunuşu anlamı

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir