Yanığa Ne İyi Gelir

Yanığa Ne İyi Gelir

Yanığa Ne İyi Gelir

Dokuda ve doku altında meydana gelen hasarlara yanık denmektedir ve yanıklar gerçekten çok can yakıcıdır. Özellikle büyük yanıklar olduğunda kişi çok kötü oluyor ve yerinde duramıyor böyle bir durumda arkadaşlar hemen o bölgeye buz veya soğuk koyun. Sonrada yanık kremi varsa onu uygulayın tabi bunları yaparken de canınız gerçekten çok yanacaktır. Fakat basit yanıklar varsa o zaman yapacağınız çok kolay o küçük yere hemen dediğimiz gibi yanık kremi sürün birkaç gün içinde geçecektir. Peki yanığın nedenleri nelerdir ?

Nedenleri

Radyasyon

Elektrik

Kaynar sıvılar

Belirtileri

  1. Derece yanıklarda : deri kuru ve kırmızıdır
  2. Derece yanıklarda : deri pembe ve nemlidir. Yanık olan yerde aşırı ağrı olabilir
  3. Derece yanıklarda : yanık olan yerde kalıcı izler olur fakat ağrı görülmez
  4. Derece yanıklarda : deri ve deri altı doku iltihabı çok fazla olduğundan zarar çok büyüktür ve onarmak gerçekten çok zordur. Bu işlem çok uzun sürebilir.

Tedavisi

Yanık olduğu zaman o noktanın hemen soğutulması gerek. Yanık olan yer şuanda çok su kaybetti ve bundan dolayı hızlı bir şekilde su takviyesi yapmalıyız. Fakat ağrılar çok fazla olacağından ağrıların dindirilmesi biraz kuvvetli olacaktır sizler morfin olan ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Bazen yanıklarda iz kalır ve gençlerde psikolojik rahatsızlık ortaya çıkar. Böyle bir durumda hemen psikolojik destek almanızda fayda vardır.

Soğuk su : Yanma olduktan sonra zaman kaybetmeden birkaç saniye içersinde hemen o yere soğuk su dökün. Acısını azda olsa alacaktır.

Ham Patates : Yanıklarda kullanılan bir diğer yöntem ise ham patatestir. Ham patates tahrişi azaltır ve ağrıyı alır. Aynı zaman da kabarcıkları önler.

Nasıl Yapılır : Çiğ patatesleri dilim dilim kesin sonra etkilenen bölüme sokun. Orada 15 veya 20 dakika kadar bekletip sık sık yanık olan yere uygulayın hepinize geçmiş olsun.

yanığa ne fayda eder yanığa ne iyi gelir bitkisel yanığa ne iyi gelir evde yanığa ne iyi gelir ibrahim saraçoğlu yanığa ne iyi gelir kadınlar kulübü yanığa ne iyi gelir maranki yanığa ne iyi gelir uzmantv

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir