Sağlık

Yanlış Beslenmenin Anne Sütüne Zararları

Bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için anne sütüne ihtiyacı vardır. Anne sütü ile beslenen bebeklerin her zaman beyni daha gelişmiş olur , hastalıklara karşı daha dirençleri olmaktadır. Bunların yanı sıra şeker , kanser ve reflü gibi hastalıklara yakalanma riskleri de düşük olur. Ana besin olan sütün çoğalması için ise anneler birçok yöntem denemektedir bu yüzen bebekler gereğinden fazla beslenmekteler.

Beslenmenin anne sütüne zararları bebeğin hastalanması ile ortaya çıkar. Bazen bebeklerin alerjisi olduğu besinleri anne tüketir ve bu besinler süte geçtiği için bebek emmeyi reddeder. Özellikle gaz yapan yiyecekleri yerseniz bebeğiniz sürekli gaz çıkarır. Kısacası sütün çoğalması için yapılan besin takviyeleri zararlı olabiliyor buna dikkat edin. Yapılan en büyük yanlışlardan birisi de çikolata ve şekerin sütü çoğaltması bilgisidir. Sütün çoğalması için annenin proteine ihtiyacı vardır.

Ayrıca su tüketimi bile sütün çoğalmasını etkilemektedir eğer sizler fazla besin tüketirseniz bunlar size sadece fazla kilo olarak geri döner. Anne sütüne zararlı olan bir diğer besinler ise ; kahve , kola , çay , kafein içeren içeceklerdir. Bu içecekleri emzirme döneminde kesinlikle tüketmeyiniz. Ayrıca lahana ve turunçgiller çok fazla gaz yapmaktadır bunların tüketimi ise azaltılmalıdır.

Bir diğer zararlı maddeler arasında alkol ve sigara girmektedir. Anne adayı doğum öncesi , sonrası ve emzirme döneminde kesinlikle alkol ile sigara içmemelidir. Çünkü sigara içildiği zaman 30 ile 90 dakika için de nikotin , zehir anne sütüne geçer. Aynı şekilde alkol da aynı süre için de süte geçmektedir. Eğer anne sigarayı bırakamıyorsa o zaman günde birkaç tane içmeli ve bebeğini ise sigara içtikten tam olarak 2 – 3 saat sonra emzirmelidir. Peki anne sigara içerse bebekte neler meydana gelir ? Solunum yetmezliği ,çeşitli hastalıklar olabilir hatta ölümlere bile yol açabilir. Bu nedenle anneler çocukların bulunduğu yerde kesinlikle sigara içmeyin ve emziren anneler de hemen bıraksın.

yanlış beslenmenin anne sütüne zararları nelerdir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı