Dini Konular

Yanlışlıkla su içtim orucum bozulur mu? Tekrardan tutmak gererkir mi?

İnsanlar ve doğa su ile hayat bulmaktadır. Oruçluyken en güzel sabır örneklerinden bir tanesi sıcak havalarda saatlerce su içmeden, Allah’a karşı sorumluluğu yerine getirebilmedir. Bu yüzden her açıdan orucun fazileti ve sevabı apayrı bir kattadır. Bunun farkında olan birçok müslüman oruç tutarken gereken tüm özeni göstermekte ve nelerin orucu bozup bozmayacağını merak etmektedir. Tüm çalışmaların buna göre sağlamakla beraber, araştırmalar yaparak, orucunun tehlikeye düşmemesi için uğraşmaktadır. Aynı durum yanlışlıkla su içtim orucum bozulur mu konusunda da geçerlidir. Birçok oruçlu insan bu hatayı yaparak, bilinçli olmadan su içmektedir ve sonrasında orucunun bozulduğunu düşünerek sonradan kazaya bırakabilmektedir.

Oruç Olduğunu Unuttum Su İçtim

Bu birçok insan tarafından yaşanan bir durumdur. Oruç olduğunu unutarak ya da hiç hatırına gelmeyerek soğuk suyu bir afiyetle içebilmektedirler. Çoğu zaman anında akıllarına gelmekte ya da bir süre sonra da hatırlanabilmektedir. Bu tür durumlarda gerçek anlamda tamamen yanlışlıkla yapılmış bir durum varsa oruç bozulmaz. Önemli olan bilinçsiz olması ve farkın olmadan yapmanız. Yani kazaya bırakmanız ya da bunun için kefaret ödemenize gerek yoktur.

yanlışlıkla su içtim orucum bozulur mu görsel

Oruçluyken Yanlışlıkla Su İçtim

Kefaret gerektiren bir durum olmadığı gibi, kaza etmenize de gerek yoktur. Ayrıca orucunuzun geçersiz olduğunu düşünüpte yemek yenmemelidir. Sadece yapılması gereken orucunuzu iftara kadar sürdürmeye devam etmektir.

yanlışlıkla su içtim orucum bozulur mu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı