Güncel

Yardım Kuruluşları Nelerdir? Kısaca

Toplum bir arada yaşayan insan gruplarına verilen isimdir. Bir toplumda yardıma ve bakıma ihtiyacı olan bir çok insan vardır. Bu insanların bakımını ve ihtiyaçlarını gideren kuruluşlarsa yardım kuruluşlarıdır. Özellikle ülkemizde yardım amacıyla kurulmuş birçok kuruluş bulunmaktadır. Devlet yönetimiyle kurulabileceği gibi gönüllülükle de bu kuruluşlar kurulabilmektedir. Devlet denetiminde olan yardım kuruluşları kızılay, emekli sandığı, belediyeler ve sağlık bakanlığıdır.

Kızılay belirli süre aralıklarında kan toplama ve ilik örneği alımı etkinlikleri yapar. Bunun yapılma amacıysa kana ihtiyacı olan hastalara bu kanın ulaşmasını sağlamaktır. İlik örneği alımı ise kemik iliği nakli bekleyenlere uygun iliğin bulunmasıdır. Hükümet tarafından ilan edilen olağanüstü hallerde devlete yardımcı olma gibi bir görevi varken bulaşıcı hastalıklara karşı da mücadele eder. Doğal afetler sonucunda zarar gören yerlere de yardım etme yükü vardır.

Çocuk esirgeme kurumları ise ailesi tarafından terkedilmiş, bakıma muhtaç olan çocukların bakımını üstlenmiştir.

Anne ve Çocuk Evleriyle aile içi şiddet, işsizlik gibi durumlardan dolayı sığınmak isteyen kadınlar ve çocuklarını kabul eden bakımlarını üstlenen bir kuruluştur.

Son dönemde ülkemizde sigara ve uyuşturucu kullanım yaşı oldukça düşmüştür. Yeşilay buna karşı mücadele vermektedir. Yer yer etkinlikler düzenleyerek sigara ve uyuşturucu kullanımını bitirmeye yönelik çalışmalar yapmaktadır.

Ülkemiz doğal afetler bölgesinde yer aldığından dolayı belli başlı yardım kuruluşları bu amaçla kurulmuştur .Türkiye deprem vakfı, deprem öncesinde ve sonrasında yapılması gerekenlerle ilgili bilgiler vererek deprem esnasındaki can ve mal kaybını en aza indirmeyi hedeflemiştir. Arama kurtarma derneği ise yine deprem, dağ koşullarında kaybolmalar konusunda bulma çalışmaları yapmaktadır.

Gönüllü olarak karşımıza çıkan ve büyük önem arz eden pozitif yaşam derneği ise hivle yaşayanlara karşı psikolojik, hukuki, diyetisyen ve danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır.

Son dönemlerde toplumun eğitim düzeyi arttıkça bu kuruluşlarda gönüllü faaliyet yürüten insan sayısında ve yeni kuruluşların kurulmasında artış olmuştur. Günümüzde gönüllü yardımları sivil toplum kuruluşları ve dernekler tarafından da yapılmaktadır. Özellikle son dönemde hayvanlara yardım amaçlı kurulan STK ve derneklerin sayısında bir artış bulunmaktadır. STK ve dernekler hayvanların mama, aşı gibi masraflarını karşılamak için belli etkinlikler düzenlemekte ve bu etkinliklerden gelen parayı barınaklara veya hayvan çiftliklerine bağışlamaktadır.

Yardım Kuruluşları Nelerdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı