yasemin çayı nedir neye hangi hastalıklara iyi gelir Ahmet maranki

yasemin çayı nedir neye hangi hastalıklara iyi gelir Ahmet maranki

yasemin çayı nedir neye hangi hastalıklara iyi gelir Ahmet maranki

Aromatik çaylar söz konusu olduğunda yasemin çayı bütün dünyada ne çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. Yasemin, sarı veya beyaz renkli 3 – 4 yapraklı çiçekler açan bir bitkidir. Asya’nın tropikal bölgelerinde kendi kendine yetişen bitkinin ç-popüler olmasında kendine has kokusu etkili olmuştur. Dikildikten 6 ay kadar sonra, bahar ve yaz aylarında çiçek açmaya başlayan yasemin bitkisinin oval ve parlak yaprakları vardır. Oldukça hızlı büyüyen bitki 2,5 – 3 metreye kadar uzayabilmektedir. Bazı türleri yıl boyunca yapraklı kalırken, bazıları kışın yapraklarını dökün bahar aylarında yeniden yeşermeye başlar.

Hindistan’da kadınlarda saç süsü olarak ve ibadet için de kullanılan yasemin bitkisi bahçelerde olduğu kadar evlerde de yetiştirilmektedir. Evlilik törenleri, dini törenler ve festivallerde sıkça kullanılan yasemin bu tür törenler için ticari amaçlı olarak üretilmektedir.

Eski Çin, Fars ve Mısır yazıtlarında bile bahsi geçen yaseminin Himalayalar ve Çin’in batısından geldiği düşünülmektedir. Arap yarımadası ve Çin arasında İpek yoluyla ticareti yapılan bitkinin en eski kullanımı yağı ve yapraklarının yeşil çay yapraklarıyla karıştırılmasıyla hazırlanan çayıdır.

Yasemin Çayı Nelerde Etkili Olur?

Şifalı bitkiler ve fizik ötesi tedavi konularında uzmanlığına sıklıkla başvurulan Prof. Dr. Ahmet Maranki de çeşitli bitkisel tedavilerde yasemin bitkisinden yararlanmaktadır.

Yasemin çayının bilinen faydaları:

  • Antioksidan özelliği bulunan yasemin bitkisinden yapılan çayın yaşlanmanın fiziksel etkilerini geciktirmekte etkili olduğu bilinmektedir.
  • Tatlı tadı nedeniyle çay ya da kahveyi şekersiz tüketilmesini sağladığından diyet programlarına dâhil edilmektedir.
  • Bazı çalışmalarda, kanserli hücrelerin yayılmasını yavaşlattığı ve bazı kanser türlerine karşı korunmada etkili olduğuna yönelik sonuçlar alınmıştır.
  • Yeşil çay ve yasemin çayının birlikte tüketilmesinin kalp krizi riskini ciddi oranda azalttığına dair Çin’de yapılmış çalışmalar bulunmaktadır.
  • Kötü kolesterol olarak bilinen LDL’nin düşürülmesinde yasemin çayının etkili olduğu da Çin’de yapılan çalışmalarda alınan sonuçlar arasındadır.
  • Hoş kokusunun sakinleştirici etki yaratması nedeniyle halk arasında uyku bozuklukları ve stresi azaltmak için kullanımı yaygındır.

Yasemin Çayı Nasıl Hazırlanır?

3 – 4 bardaklık yasemin çayını hazırlamak için, bir demlik kaynamış suya 1 yemek kaşığı dolusu yasemin atmak yeterli olacaktır. 5 dakika kadar demlenmesi beklendikten sonra, çay içilebilir duruma gelmektedir. 5 dakikadan daha uzun süre demlenmesi halinde çayın tadı biraz acı olacağından, çok uzun süre demlenmemesine özen gösterilmelidir. Tatlı bir kokusu olan yasemin bitkisinden hazırlanan çay, tatlandırılmadan da içilebileceği gibi, ihtiyaca göre 1 çay kaşığı kadar bal da ilave edilebilir.

Yasemin çayının demlenmesinde yeşil çay yaprakları ile birlikte kullanılması da çok yaygındır.

Yasemin Çayının Yan Etkileri Var mı?

Düşük miktarda kafein içermesi nedeniyle özellikle yeşil çay ile birlikte kullanıldığında gebelik, emzirme gibi kafein alımının kontrol altında tutulması gereken dönemlerde dikkatli kullanılması önerilmektedir.  Yasemin çayını aktarlardan alabilirsiniz. Güvendiğiniz yerlerden almayı unutmayınız.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir