Sağlık

Yeşil çay nedir faydaları ve insan sağlığına olumlu etkileri nelerdir?

Siyah çaya oranla fermantasyona yani işleme daha az uğramış çay çeşidine yeşil çay adı verilir. Yetiştirilme sistemi siyah çay ile neredeyse aynı olan yeşil çay, farklı işlemlerden geçer. Yaklaşık 5000 yıldır Çin, Japonya ve Hindistan’da sadece içecek amaçlı değil tıbbi amaçlı olarak da kullanılan yeşil çay son yıllarda ülkemizde de popüler olmuştur.

Yeşil çayı bugüne kadar hiç içmemiş olanları en az bir bardak ile denemeye başlamaları tavsiye edilmektedir. Önerilen doz günde 2 ila 3 fincandır. 5 fincandan fazlası istenmeyen yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Çayın özellikle ılık olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Yeşil çayın açlık hissini bastırdığı klinik çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Bu nedenle verilen diyet listelerinde yeşil çay tüketimine daha çok yer verilmektedir. Yapılan araştırmaların daha çok Asyalılar üzerinde gözlemlendiği ve bu insanlar ile özellikle Türklerin yemek kültürlerinin birbirinden çok farklı olduğu da unutulmamalıdır.

Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Bir büyük fincana 2 kaşık yeşil çay otu atarak demlenmesini bu arada da ılınmasını sağlayabilirsiniz. Yeşil çay tohumları su içinde büyüyecek ve suyun dibine çökecektir. Ayrıca süzme işlemi yapmadan da çayı tüketebilirsiniz. Veya bir kaşık yardımıyla toplayarak tabağa alabilirsiniz.

Yeşil çayı demlerken iyi su kullanılması çayın tadına daha iyi varabilmek açısından son derece önemlidir. Çay ne renk olursa olsun demlenme tecrübesi ile tadı değişmekte ve ulaşılmak istenen tat kişiden kişiye değişmektedir. Yeşil çayın 80 ila 85 derecede kaynamış su ile demlenmesi daha fazla önerilmektedir.

Yeşil Çay Nereden Alınır?

Günümüzde her aktarda yeşil çay bulunurken, büyük marketlerde de hem çiçek formu hem de süzülen poşet formu yer almaktadır. En ideal ve daha doğal olanı tohumların suya atılarak demlendiği yeşil çaydır.

  • Yeşil çayın insan ömrünü uzattığı,
  • Kalp hastalıklarını önlediği,
  • Artrite iyi geldiği,
  • Kemik yoğunluğunu artırdığı,
  • Bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve
  • Kan basıncını düzenlediği bilinmektedir.

Bu sayılanlar dışında yeşil çayın faydaları saymakla bitmez. Çin seyahatlerinde yemeklerden önce de sofraya gelen yeşil çay küçük bardaklar eşliğinde yudum yudum içilmektedir.

Zindelik verme özelliği ile de bilinen çay migren ataklarında da önleyici etki göstermektedir. Yemeklerden sonra içilen yeşil çayın ağız kokularını da yok ettiği bilinmektedir.

Yeşil Çay Nedir Nerede Yetişir?

Tükettiğimiz yeşil çayın büyük bir bölümü Çin’de 20 şehirde yetiştirilmektedir. Bunun dışında Endonezya, Hindistan ve Avustralya’da da üretim yapılmaktadır. Bu bitkinin yetişmesi için sıcak bir hava ortamı ve toprak zenginliği gerekmektedir.

Son 15-20 yıl içinde yeşil çaya gösterilen ilgi büyümüş ve bununla birlikte çay üzerine yapılan araştırmalarda yoğunlaştırılmıştır.

Yeşil çayın kanser hücrelerinin gelişimini engelleyici etkisi de bilinmektedir. Çin’de yapılan araştırmalarda yeşil çay tüketiminin özellikle mide kanserine, prostat kanserine ve pankreas kanserine yakalanma riskini ciddi oranda azalttığı kanıtlanmıştır. Günde 2 fincan yeşil çay tüketiminin kansere yakalanma riskini %18 oranında azalttığı düşünülmektedir.

Bütün faydalarının yanı sıra hamile ve emziren annelerin yeşil çay tüketmemesi önerilmektedir. Aşırı yeşil çay tüketimi ise stres, uyku düzeninde bozulma, yüksek tansiyon, kalp çarpıntısı ve baş dönmesi gibi etkiler yaratabilir.

Günümüzün sudan sonra en popüler içeceğin yeşil çay olduğunu biliyor muydunuz?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı