Ygs Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır? Kısaca Açıklaması

Ygs Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır? Kısaca Açıklaması

Ygs Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır? Kısaca Açıklaması

Üniversite adaylarına üniversitenin kapılarını açan ilk sınav Yüksek Öğretime Geçiş Sınavıdır. Öğrenciler bu sınavdan 180 puan üstünde bir puan yaptıklarında dört yıllık bölümlere girmelerini sağlayacak Lisans Yerleştirme Sınavına başvuru hakkı kazanırlar. Genellikle öğrencilerin hedeflerine ilerlemeleri konusunda en büyük çalışma sıkıntıları yaşanan sınav YGS’dir. Türkçe, genel matematik, sosyal bilimler ve fen bilimlerinden kırkar soru sorulur. Sosyal bilimler bölümünde tarih, coğrafya, felsefe ve din kültürü soruları bulunurken fen bilimleri bölümüyse fizik, kimya, biyoloji sorularından oluşur. Tüm öğrencilerin ortak gördüğü müfredattan sorular karşımıza çıkmaktadır. Öğrencilerin yanlış cevap verdikleri her dört soru bir doğruyu cevap kâğıdından silmektedir.

Genel ilgi alanımıza göre hedeflerimiz belirlenir hedeflerin açığa çıkmasıyla bu bölüme hangi puan türünden yerleşeceğimizi öğrenmiş oluruz. Her dersin belli puan türüne farklı etkileri vardır. YGS-1 ve YGS-2 puan türünde matematik ve fen katsayıları yükseksen YGS-3 ve YGS-4 puan türünde sosyal bilimler ve Türkçe katsayıları yüksektir. YGS-5 ve YGS-6 puan türündeyse en önemli dersler Türkçe ve matematiktir. Peki, bu puan türleri ve ygs puan hesaplaması nasıl yapılır? Bu hesaplamalar yapılırken şu adımlar izlenir.

Her adayın testlere verdiği doğru ve yanlış cevap sayısı belirlenir. Adayların yanlış cevap sayılarının dörtte biri doğru cevap sayılarından çıkarılarak ham puanlar bulunur. Lise dördüncü sınıfta bulunan adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar bulunarak o testten aldıkları ortalama ve standart sapma bulunur. Bu ortalama ve standart sapma ile öğrenciler için ortalaması 50 ve standart sapması 10 olan puanlar bulunur. Herhangi bir testte geçersiz soru bulunduğu taktirde öğrenci bu testten bir soru işaretlerse bu geçersiz sorular öğrencinin doğruları olarak kabul edilmektedir. Ağırlıklı YGS puanlarının hesaplanması için öğrencilerin en az iki testten 0,5 veya daha fazla bir ham puan alması gerekmektedir. Bu koşulu sağlayan öğrencilerin ağırlıklı ygs puanı hesaplanabilmektedir. Ağırlıklı YGS puanı ise en düşük 100 en yüksek 500 olacak şekilde hesaplanmaktadır.

Hesaplanan bu puanların kullanıldığı yerler ise öğrencilerin üniversite tercihleri ve Lisans Yerleştirme Sınavına giriş hakkı kazanmadır. Her testten 5 doğru yanıt işaretlenerek 150 puan sınırı geçilmektedir.150-180 puan arasında bir puan alan öğrenci Lisans Yerleştirme Sınavına girme hakkı kazanamazken 2 yıllık öğrenim veren Yüksek Öğretim Kurumlarını tercih etme hakkına sahiptir.180 ve üzeri bir puan alan öğrenci ise Lisans Yerleştirme Sınavına girme hakkı kazanır. Ygs puan türlerinin herhangi biri ile öğrenci alan 4 yıllık öğrenim veren Yüksek Öğretim Kurumlarından herhangi birini tercih etme hakkına da sahiptir.

Ygs Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir