Yüksek Tansiyon Belirtileri Ve Nedenleri

Yüksek Tansiyon Belirtileri Ve Nedenleri

Yüksek Tansiyon Belirtileri Ve Nedenleri

Yüksek tansiyon genel olarak en çok yaşlılar tarafından görülmektedir ve uzun tedavi gerektiren bir hastalıktır. Günümüzde yüksek tansiyonlu birçok kişi bulunmaktadır oldukça yaygın. Yüksek tansiyon nedenleri arasında aşırı kilo , dengesiz beslenme ve ilerleyen yaş gibi faktörler yer almaktadır. Yüksek tansiyon belirtilerinde bulantı , baş dönmesi ve baş ağrısı gibi etkenler ortaya çıkar. Aynı zaman da grip ve üst solunum yolları rahatsızlığı da bu belirtiler arasında yer alır.

Hastalar bazen salgına yakalandıklarını zanneder ama bu bazen öyle olmuyor. Yüksek tansiyon hemen kendisini belli etmez çoğunlukla belirtileri çok fazla olduğu zaman kendisini gösterir. En önemli belirtiler arasında kal ağrısı gelmektedir. Eğer böyle bir belirti sizin de başınıza geldi ise hemen doktora gidiniz. Yüksek tansiyon hastalığı sürekli olarak kontrol altında tutulmalıdır ve tanı konulduğu zaman hayat düzeni değişmelidir. Doktor size bir diyet listesi yapacaktır onu kesinlikle uygulayın.

Çünkü yüksek tansiyonu en çok tetikleyen beslenmedir. Mesela bunlar arasında tuz gelir tuz tansiyonu çok yükseltir , diğer yandan kırmızı et tüketimi bunu azaltmalısınız. Diyet listenizde yazanları önerilen düzeyde tüketin ne fazla , ne de az orantılı olsun. Bunların yanı sıra verilen ilaçları da sakın ihmal etmeyin ayrıca stresten uzak durun. Stres yüksek tansiyona sebep olmaktadır. Yüksek tansiyon belirtilerinde erken teşhis olmamaktadır diğer hastalarda erken teşhis konulabiliyor ama bunda zor oluyor kendisini çok geç gösteriyor bu yüzden de erken tedavi olmuyor.

Ancak ortaya çıktığı zaman her yıl düzenli olarak sağlık kontrolünden geçerseniz , doktorun dediklerini yapıp dengeli beslenme ve stresten uzak durursanız o zaman emin olun hastalığınız geçecektir. Bazen tansiyon rahatsızlığı ilerleyen yaşlarda çıkmaktadır sizler o zaman anlayabilirsiniz. Tansiyon hastalığına sebep olan en büyük etkenler sigara ve alkol olmaktadır. Eğer bu tarz kötü alışkanlıklarınız varsa o zaman yüksek tansiyona yakalanma riskiniz çok fazladır.

Yüksek Tansiyon Belirtileri Ve Nedenleri

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir