yumurta akı maskesi nasıl olur yapılır ve hazırlanır? Sivilce ve siyah nokta için etkili midir?

yumurta akı maskesi nasıl olur yapılır ve hazırlanır? Sivilce ve siyah nokta için etkili midir?

yumurta akı maskesi nasıl olur yapılır ve hazırlanır? Sivilce ve siyah nokta için etkili midir?

Yumurtanın normalde yiyerek tüketildiği zaman hem sarısı, hem de beyazı olarak çok faydası bulunmaktadır. Çünkü yumurta özellikle de akı, protein kaynağıdır. Bu protein gerek yenerek, gerekse cilde lokal olarak uygulandığı zaman, vücudun her türlü protein ihtiyacını karşılamaktadır. Vücudun beslenmesi için gerekli proteinin alınması için birçok yöntem vardır. Bunlardan birisi de yumurta akı maskesidir.

Yumurta Akı Maskesinin Cilde Faydaları

Yumurta, özellikle de yumurta akı, içerdiği yüksek oranda ki protein ile adeta bir depo görevi görmektedir. İnsan vücudunun kaslardan ve kemiklerden oluştuğu düşünüldüğünde, yine kas ve kemiklerde ki herhangi bir dejenerasyonun vücudun yapısında ciddi sorunlara neden oluşturacağı bilinmektedir. Kas dokusunun kuvvetli ve sağlıklı olması da vücuda yeterince protein alımı ile sağlanabilir. Protein alımı çeşitli besinlerle elde edilebilir. Fakat bazı durumlarda sadece besinleri yiyerek ya da içerek alınan proteinin haricinde özellikle yüz için ek olarak protein içerikli maske ya da kremler önerilmektedir. Bunun sebebi ise cildin protein ihtiyacını dışarıdan da alarak cilt dokusunda ki çeşitli sıkıntıların onarılmasıdır. Bu sebepledir ki yumurta akı maskesi, cilde çok farklı özellikleri ile fayda sağlar.Örneğin;

  • Yüz de gerdan ve yanak bölgesinde oluşan sarkmaları giderir.
  • Yüzde yaşa bağlı oluşan gözeneklerin ufalmasını sağlar.
  • Cilt de bulunan siyah noktaların yok edilmesine yardımcı olur.
  • Sivilcelerin yok edilebilmesini ve cildi temizleyerek tekrar oluşumunu önler.
  • Cildi sıkılaştırır. Cilt de meydana gelen gerginlik sayesinde gençleşmeye yardımcı olur.

Yumurta akının cilde sağladığı bu faydaları nedeni ile çeşitli yöntemler denenerek maskeler hazırlanmakta ve sadece yiyerek değil, sürerek de cildin protein ihtiyacı karşılanmaya çalışılmaktadır.

Yumurta akı ile cildi sıkılaştırıcı maske

Cildin sıkılaştırılması için yumurta akı maskesi, cildin daha genç ve güzel görünmesini sağlayacaktır. Bunun için 2 yumurta kırılır. Beyaz ve sarısı birbirinden ayrılır. Bir tutam ya da çay kaşığının üçte biri kadar tuz ilave edilir. Yumurtanın akı köpürünceye kadar sürekli çırpılır. Daha sonra parmaklar yardımı ile dairesel hareketler çizerek cilde sürülür. 20 dakika bekledikten sonra kurumaya başlaması ile ılık su yardımı ile yıkanır. Bu maskenin uygulanması aynı zamanda gözeneklerin azalması içinde fayda sağlayacaktır.

Bir diğer tarif ise, yumurta akının içerisine yarım limon sıkılarak ve bir kaşık sirke ile hazırlanan tarifedir. Bunun için ise yumurta akına yarım limon suyu sıkmak ve sirkeyi de  karıştırarak çırpmak gerekir.

Bu maske sayesinde cildin çok daha parlak ve güzel olması da sağlanabilir.

Yumurta akı ile siyah beyaz noktaların yok edilmesi için maske

Bu maske için 1 yumurtanın akı içerisine, bir şeker kaşığı kadar bal ilave etmek gerekir. Bal ile güzelce karıştırılan yumurta akı cilde sürülür. Kuruduktan sonra da ılık su ile yıkanır.

Yumurta akı ile sivilcelerin yok edilmesi için maske

A vitamini olarak zengin bir özelliğe sahip olan yumurta akı, yarım limon suyu ile çırpılarak köpük haline gelinceye kadar bu işleme devam edilir. Daha sonra dairesel hareketlerle ciltte ki sivilcelere uygulanır. Kuruduktan sonra da ılık su ile yıkanır. Her gün yapmaya devam edilirse sivilcelerin gitgide küçüldüğü rahatlıkla görülür. Ayrıca bu maske sayesinde ciltte sivilce izi dahi kalmaz.

Yumurta akının cilde alerjik yapması söz konusu olabileceği için tüm cilde yaymadan önce küçük bir bölgeye uygulanması daha doğrudur.

 

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir