Yunus Ciklet Üremesi

Yunus Ciklet Üremesi

Yunus Ciklet Üremesi

Günümüzde birçok evde ciklet beslenmektedir ve ciklet türleri çok fazla olduğundan dolayı en dikkat çekeni yunus olmaktadır. Şimdi biliyorsunuz cikletler Malawi gölün’de yaşamaktadır ve sakin bir türdür.

Aslında bu balığımız tam olarak yunus değildir sadece kafa yapısı yunusa benzediğinden dolayı yunus adını almıştır. Erkek yunusların boyları 17-20 cm , dişilerinkisi ise 13-16 cm olmaktadır.

Erkek yunuslar daha parlak ve göz alıcı durmaktadır. Doğal ortamlarında bu balıklar kumun arasını karıştırarak beslenmektedirler sizler de akvaryumunuza yunus ekleyecekseniz taban kısmına kumluk ekleyebilirsiniz. Bu yunus balıklarının rahat etmesini sağlar.

Yunuslar da cinsiyet ayrımı yapmak çok kolaydır dişi yunusu ayırt etmek için anal yüzgeci oval olmalıdır , erkekte ise sivridir. Erkeklerin aynı zaman da dudak ve kafa yapısı dişilere göre daha belirgin olmaktadır.

Bazı yunusların ise dudakları kırmızı ruj sürmüşsün gibi olmaktadır. Dişi yunus çiftleşmeye hazır olduğu zaman erkek kur davranışlarını sergiler.

Dişi tüpçük çıkarmaya başladığı zaman artık yumurtlamaya hazır hale gelmiştir. Erkek yunusun tavrı normalde sert değildir bu dönemde agresifleşmeye başlar.

Dişinin karşısında erkek yunus titremeye ve ilginç hareketler sergiler buda çiftleşmek istediğini belirtir. Kumun üzerinde dairesel hareketler yaparak çiftleşmeye başlarlar.

Dişi titremeye başlar ve yumurtalarını döker sonra hemen arkasını dönerek yumurtalarını ağzına almaya başlar.

Çiftleşme gerçekleştikten sonra dişi yunus 20-25 gün arasında kuluçkaya yatmaktadır. Bu zamandan sonra anne ağzında olan yavrularını dışarı çıkarmaya başlar.

Yunuslar arkadaşlar çok hassas balıklardır ve ani bir stresten dolayı yumurtalarını yutabilirler buna dikkat etmelisiniz.

Yunus Ciklet Üremesi

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir