Yurtdışından Telefon Getirmek, Yurtdışından Telefon Getirme Harcı 2020

Yurtdışından Telefon Getirmek, Yurtdışından Telefon Getirme Harcı 2020

Yurtdışından Telefon Getirmek, Yurtdışından Telefon Getirme Harcı 2020

Yurtdışından telefon almak isteyen birçok kişi bulunmaktadır. Tanıdğı olanlar veya seyahat sırasında telefonu satın alıp Türkiye’ye sokmak isteyenler, Temmuz 2019’da gelen güncellemeden sonra büyük üzüntü duydu. Resmi Gazete’de yayımlanan yasaya göre; yurtdışından telefon getirmek isteyen kişiler 1500 TL harc ödemek zorundalardır, ibaresi yer almaktaydı.

Yurtdışından telefon nasıl getirilir ve yurtdışından telefon getirtirsem ne kadar harç öderim sorularına cevap vereceğiz. Ayrıca harç parasının dışında, getireceğiniz telefonu pasaporta işletmeniz gerekmektedir. Pasaporta işletme hakkınız sadece 3 yılda bir yenilenmektedir. Yani, 3 yılda bir kez yurt dışından telefon alabilirsiniz. Eskiden bu süre 2 yıldı ve harç parası 120 TL’ydi. Yeni gelen yasa ile her şey değişti.

yurtdışından-telefon-getirmek
yurtdışından-telefon-getirmek

Yurdışından Telefon Getirme Harcı 2020

Yurt dışından telefon getirtmek için ödemeniz gereken harç miktarı bulunmaktadır. Bu miktar, 2019 yılında 1500 TL olarak belirlenmiştir. Yurtdışından telefon getirtme harcı 2020 yılında 1800 TL civarında olacaktır. Her ülkede olduğu gibi ülkemizde de yeni yıldan hemen sonra birçok konuda zamlar yapılmaktadır. Yapılan zamlardan harç miktarı da mutlaka nasibini alacaktır.

Durum böyle olunca yurtdışından telefon almak ve getirtmek hayal oldu diyebiliriz. Vergi ve telefon fiyatlarının ucuz olduğu ülkelerden bile telefon alıp getirince, daha pahalıya gelmektedir. Biz yine de yurtdışından telefon nasıl getirilir sorusuna biraz sonra yanıt vereceğiz.

Yurtdışından Telefon Nasıl Getirilir

Yurtdışından istediğiniz bir yerden telefon alırsınız ve ülkeye getirirsiniz, olay bu kadar basittir fakat olayın zorluğu ülkeye girince başlayacaktır. Telefonu pasaportunuza işletmeniz gerekmektedir. Eğer işletmezseniz kullanım süresinden sonra telefonunuz kapanacaktır. Pasaporta telefon işletmek istemeyen kişiler, IMEI numarasını değişerek telefonları kullanabilmektedir fakat bakanlıktan yapılan açıklama ile bu durumun önüne geçileceği açıklandı. Yani, yurtdışından telefonu getirdikten sonra telefonu pasaporta işletme işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

yurtdışından-telefon-kaydı
yurtdışından-telefon-kaydı

Yurtdışından Getirilen Telefon Nasıl Açılır

Şu an halen aktif olarak yurtdışından telefon getirilmektedir ve aktif olarak kullanılmaktadır. IMEI sayesinde birçok telefon, pasaporta işletilmeden kullanılmaktadır. Bu işlem, eski telefonun IMEI numarasını yeni telefona işleterek yapılmaktadır. Birçok telefoncu 100 TL gibi düşük ücretler ile bu işlemi yapmaktadır. Bu durumun önüne geçileceği duyurulmuştu fakat henüz bu alanda gerçekleşen bir gelişme yok. Pasaport harcı ödemek istemiyorsanız, yapabileceğiniz işlemlerden birisi de budur.

Yurtdışından Telefon Kaydı

Telefon kaydı işlemi zor değildir, yurtdışından telefon kaydı yaptırmak isteyen kişiler telefoncular ile iletişim kurmalıdırlar. Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom gibi firmalar bu işlemleri yapmamaktır ama esnaf olarak bu işi yapan kişiler IMEI girmektedir. Bu şekilde yurtdışından telefon kayıt işlemi yapılmış olacaktır.

9 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.