Yüzmek denize girmek orucu bozar mı?

Yüzmek denize girmek orucu bozar mı?

Yüzmek denize girmek orucu bozar mı?

Denizde ya da havuzda yüzmek genze su kaçmadığı sürece orucu bozmaz. Burundan veya ağızdan mideye su gitmesi ile oruç bozulur. Su yutmadan yüzebilmek mümkünse oruç açısından bir sakınca yoktur.

Fakat her ne kadar sakınca olmasa da denizde yüzerken su kaçma tehlikesi olduğu için orucu riske atmamak için oruçluyken yüzmemek de fayda vardır.

Yüzmenin faydaları:

En ferahlatıcı ve aynı zamanda rahatlatıcı bir araç olarak değerlendirilen su,  insana aynı zamanda sakin ve dingin yapmaktadır.

Suyun kuvvetine karşı güç uyguladığımızdan dolayı kaslarımız çalışır. Kaslara fayda sağlar.

Patolojik ve fizyolojik açıdan hamile kadınlara önerilen yüzme, onların formda kalmasını sağlamaktadır.

Kas ve eklem problemi yaşayanlar için çok etkili bir terapidir. Boyun fıtığına iyi gelmektedir.

Kemik iltihabı olanlara uzmanlar egzersiz önermektedir. Siz alternatif olarak yüzmeyi deneyebilirsiniz. Son derece yararlıdır.

Eklem ve kemiklerin korunmasına destek olarak vücudun tüm kas ve kemiklerini çalıştırır. Spor salonunda yapılan çeşitli vücut egzersizleri bazen tehlikeli olabiliyor. Tüm vücudu çalıştıran en mucizevi egzersiz; Yüzmektir.

Denize girdiğimiz zaman eklemlerimiz ve kemiklerimiz inanılmaz derecede rahatlar. Bu sebeple vücudumuz esneklik kazanır. Yani su esnekliği arttırmaktadır.

Araştırmalara göre 1 saat yüzdüğünüz zaman 500 kadar kalori yakarsınız.

Çoğu kalp hastalarına aşırı egzersiz ve aktiviteler önerilmemektedir. Bunun yerine en mantıklı ve işe yarar aktivite; Yüzmektir!

 

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir