Yüzmek orucu bozar mı? ( Nihat Hatipoğlu Ve Diyanet Açıklaması)

Yüzmek orucu bozar mı? ( Nihat Hatipoğlu Ve Diyanet Açıklaması)

Yüzmek orucu bozar mı? ( Nihat Hatipoğlu Ve Diyanet Açıklaması)

Yüzmek insan vücuduna en fazla fayda sağlayan sporlardan biridir. Bu sporla uğraşan ve oruç tutan kişilerin yüzerken su yutup yutmamalarına göre durum farklılık gösterebilir.

Yüzme esnasında kişi su yutarsa orucu bozulur ancak kişi gerekli önlemleri alır ve yüzerken su yutmaz ise orucu bozulmaz.

Refleks sonucu orucun bozulabileceği ihtimaline karşın bu sporla uğraşan kişilerin yüzme esnasında oruç tutmaları önerilmez.

NİHAT HATİPOĞLU;

Nihat Hatipoğlu’nun açıklamalarına göre orucun bozulmasını sağlayan etkenler vücuda dışarıdan girecek yiyecek içecek ve tıbbi müdahalelerdir.

Bu nedenle yüzmek genel anlamı ile orucu bozmaz. Ancak yüzme eylemi gerçekleştirilirken ağza su kaçma durumu söz konusu ise bu durum orucu bozar.

Ağız haricinde kulak ve burundan da su kaçması orucun bozulmasına neden olur.

DİYANET;

Ramazan ayının yaza denk gelmesiyle herkesin merak ettiği sorular arasında denize girmek orucu bozar mı? Sorusu yer alıyor.

Diyanetten yapılan açıklamada ağız ve burun yolu ile boğazına bir şey kaçmamasına özen gösterildiği takdirde ve denize girerken İslami adap ile giyim ve kuşamına dikkat etmesi neticesinde denize girmenin orucu bozmadığını açıklamıştır.

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir