Zeytinin Faydaları Kalorisi ve Besin Değeri

Zeytinin Faydaları Kalorisi ve Besin Değeri

Zeytinin Faydaları Kalorisi ve Besin Değeri

Türk mutfağının vazgeçilmezi olan ve kahvaltılardan olmazsa olmazı zeytin sizlerle. Krallara layık bir sofra kurmak istiyorsanız zeytinlere ihtiyaç duyarsınız bunlar siyah zeytin , yeşil zeytin , dolma zeytin olmaktadır. Özellikle dolma zeytinin içine kırmızı biber , salam gibi malzemeler doldurulup yenmektedir.

Özellikle akdeniz ve ege bölgesinde güne enerjik ve zinde başlamak için vitamin , mineral bakımından zengin olan zeytinle başlamaktadırlar. Zeytin yüzyıllarda günümüzde bulunuyor ve vazgeçilmez yiyeceklerden birisidir. Zeytingiller ailesine ait olan bu meyve akdeniz iklimine uyum sağlamaktadır her rengi ve her çeşidi de bulunmaktadır. Akdeniz , Ege ve Güney Marmara’da kolayca yetişmektedir.

Zeytin ağaçları bu bölgeler de çok uzun yaşamaktadır. Zeytin ağacı dikildiği zaman 5 yıl içinde iyi bakılması koşuluyla meyve vermeye başlar bu yüzden bakımı çok önemlidir. Yalnız bir zeytin ağacı en çok meyve verdiği en verimli dönem tabiki de 35 – 150 yaş arasıdır. Bu zamanda boyu 10 metreye ulaşıyor. Ortalama olarak da 1000 yıl kadar yaşamaktadırlar. Zeytin ağaçlarının bir diğer özellikleri arasında ise şu vardır ; bir yıl çok zeytin verir , diğer yıl az verebiliyor. Aynı zaman da zeytinden yağda elde edilebiliyor buda zeytinyağı oluyor günümüzde birçok evde kullanılıyor yemeklere de çok lezzet veriyor bunu söylemeden geçmeyeyim dedim.

Zeytinin Besin Değeri

100 gr. bir yeşil zeytin yani 50 adet bakalım besin değerleri ne kadarmış ;

145 kalori

15 gr yağ

4 gr karbonhidrat

1 gr protein

92 mg Omega 3 yağ asitleri

1215 mg omega 6 yağ asitleri

Zeytinin Faydaları Nelerdir

– Zeytin dolaşım sistemi üzerinde çok etkileri bulunmaktadır.

– Damar sağlığını korumakta ve kalp krizi riskini azaltmaktadır.

– Zeytin yiyerek kalp damar sağlığınızı koruyabilirsiniz bu yüzden zeytin , zeytinyağı tavsiye edilir.

– Son yıllarda bir araştırma yapıldı ve sızma zeytinyağı kolon kanserini önlüyor.

Zeytinin Faydaları Kalorisi

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir