Zeytinyağlı Fasulyenin Yanında Ne Gider

Zeytinyağlı Fasulyenin Yanında Ne Gider

Zeytinyağlı Fasulyenin Yanında Ne Gider

Taze fasulye, yaz mevsiminde severek tüketilen yemekler arasında ilk sıralarda yer alır. Yaz sebzelerinden olan taze fasulye, besleyici ve vitamin değeri yüksek bir sebzedir.

Etlisi yapılır, kıymalı şekilde yapılır, zeytinyağlısı yapılır. Bütün çeşitleri lezzetlidir ve severek yenir. Taze fasulyenin yanında her çeşit çorba, pilav, salata çeşitleri yenebilir.

Pilav                   

Yemeklerde mutlaka kendine yer bulan pilav taze fasulye ile de nefis olur. Özellikle pirinç pilavı v taze fasulye birlikte yenebilecek en iyi ikilidir.

Pilavı sade tereyağlı yapabileceğiniz gibi, arpa şehriyeli veya tavuklu yapabilirsiniz.

Sağlık sorunlarından dolayı pirinç yiyemeyenler olabilir o zaman da bulgur pilavı devreye girer, bulgur pilavı da fasulyenin yanına yakışan bir çeşittir.

Biber Dolması

Dolmalık biber de yine yaz mevsiminde yetişen bir sebzedir. Yaz akşamları sofraları süsleyen bir yemek çeşididir, taze fasulye yaptığınız zamanlarda yanına biber dolması yapabilirsiniz.

Domates Salatası

Kaşık salata şeklinde yapacağınız domates salatası taze fasulye ile mutlaka yenmelidir. Taze fasulyenin piştiği bir yemek masasında salata olmadan olmaz.

Kızartma

Yaz sebzelerini kullanarak karışık bir kızartma yapabilirsiniz, patates, patlıcan, biber, kabakları kızartın ve üzerine domatesleri rendeleyerek bir sos hazırlayın sosun içine baharat atmayı unutmayın. Kızarttığınız sebzelerin üzerine domates sosunu dökün.

Kabak Mücver

Yaz yemekleri arasında çok meşhur olan bir başka lezzet ise kabak mücverdir.

Kabağın nefis tadını alabileceğiniz rendelenmiş kabakla hazırlayacağınız mücver sofranızda yerini almalıdır, vazgeçemeyeceğiniz bir lezzettir.

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir