Zeytinyağlı Pırasanın Yanına Ne Gider

Zeytinyağlı Pırasanın Yanına Ne Gider

Zeytinyağlı Pırasanın Yanına Ne Gider

Pırasa, kış sebzelerinden en çok bilinen ve tüketilen sebzedir. Pırasa zeytinyağlı yemek olarak yenir, bazen böreklere koyulur, kavurması yapılır.

Farklı şekillerde tüketilebilir ama yine de en çok yenen şekli zeytinyağlı şeklidir. İçerisine havuç ve pirinç ekleyerek pişirilir ve enfes bir yemektir. Kış yemek sofralarında mutlaka yerini alır.

Domates Çorbası

Yemeğe başlangıç olarak çorba içmeyi tercih edebilirsiniz. Yemeklerin mideye ağır gelip dokunmaması için önce mideyi yumuşatacak sıcak bir çorba içmekte fayda vardır.

Domates çorbası pırasadan önce içilebilecek ve yanına yakışacak bir çorba çeşididir.

Pilav

Zeytinyağlı pırasa ve pilav birlikte yenir, pırasa piştiği zaman mutlaka pilav da pişer. İkisi birlikte yemek masasında yerini alırlar.

Pilavın üzerine dilerseniz tavuk haşlayıp koyabilirsiniz, sebze ve et vitaminini birlikte almanız açısından faydalı olabilir.

Püreli Köfte

Pırasa zeytinyağlı olduğu için yanına köfte yapabilirsiniz, köfte püre ile zenginleştirilirse daha güzel olur.

Köfteyi ister tepsiye yayın ve üzerine püre yapın koyun ve kaşar rendesi ekleyin. İsterseniz tek tek ceviz büyüklüğünde köfteler yapın üzerine püre ve kaşar koyup pişirin.

Her iki şekliyle de tadı bir harika oluyor ve pırasa ile birlikte müthiş oluyor.

Marul Salatası

Kış mevsiminde bolca bulabileceğiniz marullardan güzel bir salata hazırlayın. İçerisine havucu rendeleyip ilave edin, taze soğan, maydanoz, kırmızı lahana ekleyin ve bu mükemmel salatayı yemekle birlikte yiyin.

7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.