Dini Konular

Zinanın Tövbesi Olur Mu? Allah Zina Yapanları Affeder Mi?

Zina, İslam dininde hükmü kesin olan günahların başında gelmektedir. Hiçbir şekilde helali olmayan bir kimse ile böyle bir durum yaşamak uygun görülmemiş ve izin verilmemiştir. İnsan olarak nefsine hakim olamayanların zinanın tövbesi olur mu sorusunun karşılığını almak için hocalar sıklıkla destek olmaktadır. Kuran-ı Kerim içinde yaklaşık olarak 70’e yakın ayet zina ile ilgilidir. Tövbe etmek için zina konusunda net çizgi günah olduğu ile ilgilidir. Tabi Allah sonsuz kudret ve merhamet sahibi olduğu için zina konusundaki tövbeleri de içten af istendiği taktirde kabul edeceğini bildirmiştir.

Zina Yapan Nasıl Tevbe Etmeli?

Zina yapılan en büyük günahlardan biri olduğu için tövbe konusunda da net olarak fetva verilmesi mümkün olmamaktadır. Ancak tövbe ederken mutlaka içten bir pişmanlık olması gerektiği hatırlatılmıştır. Zina için tövbe edilmesi mutlaka gerekmektedir. Ancak tövbe ederken de sadece pişman olduğunu söylemek yetmemektedir. Davranışlardan, sözlere kadar her durumu da tövbe kapısında değiştireceğine söz verilmelidir. Her zaman salih amel peşinde olunması tövbe için önemlidir. Kötü ortamların terk edilmesi gerekmektedir.

Zina Nasıl Affedilir?

Zina için kesin af olup olmadığı bilinmemektedir. Allah’ın lanet olarak nitelendirdiği zina için tövbe kapısında sadece kul ve Allah arasında bir iletişim olmaktadır. Kişinin pişmanlık derecesi ve davranışları ile kendini Allah’a affettirmek istemesi gerekmektedir. Allah her kuluna eşit olarak merhamet sahibi olduğu için zina için de samimi af dilendiği ve bir daha yapılmayacağı konusunda söz verildiği taktirde Allah’ın af kapılarının açık olduğu ifade edilmektedir.

zinanın tövbesi olur mu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı